Běh na sněhu, ledu a obrana proti uklouznutí
Běhání v zimě je zcela jiná disciplína, než pohodové klusání spoře oděných běžců v letních měsících. Stejně tak je rozdíl běžet po čerstvě napadlém sněhu, hlubokém mokrém sněhu, nebo ušlapaném tvrdém sněhu, na kterém se vytvořil led a je kluzký. Něž vyběhnete z tepla domova, promyslete, jaký povrch na vás čeká na vaší oblíbené trase, kterou právě hodláte pokořit.
Očekáváte místy led? Jak se tedy bránit proti uklouznutí a ruku v ruce s tím i poranění?
- Zvolte správnou běžeckou obuv, případně použijte nesmeky
- Zvolte správný běžecký styl
- Nasadte odpovídající tempo
- Řádně se před výběhem rozcvičte
Správně zvolené běžecké boty jsou základ a pokud nevlastníte běžeckou obuv vybavenou hřeby, například Inov-8 OROC 270, nebo Inov-8 Arctic Talon, nasaďte nesmeky.
Správný běžecký styl na kluzký povrch znamená, že nohy jsou v důsledku hledání stability široce rozkročeny. Jsou však více zatěžována třísla, kotníky, kolena, kyčle i kříž. Zrychlovat a zpomalovat byste měli jen zvolna, stejně jako v autě, když to přeženete, můžete čekat nehodu.
Běžecké tempo, stejně jaka za volantem, přizpůsobte stavu a povaze povrchu;) Potřebujete-li však i v zimním období běhat rychlé úseky, zvažte využití běžeckého pásu. Pokud se přece jen rozhodnete sprintovat i venku na sněhu či ledu, myslete na důkladné rozcvičení.
Neznamená to však, že když se budete loudat, rozcvičovat se nemusíte. Nejčastějšími zraněními, způsobené špatným rozcvičením a následným uklouznutím při běhu jsou bolestí našeho sedacího zařízení a namožená třísla.