Běhání na sněhu
Když pořádně nasněží, někteří běžci schovají běžecké boty do botníku, jiní chtějí a jdou běhat za každou cenu. Ke které skupině se připojíte vy?
Sníh nesníh, jdu běhat!
Pro začátečníka to rozhodně vhodné není, ale pokud jste pokročilejší běžec, či běžecký nadšenec, nenechejte se sněhovou nadílkou rozhodit. Podmínky pro běh musí být samozřejmě vyhovující, v metrové sněhové závěji zabořeni po pas do sněhu běžet zcela jistě nepůjde a v deseti centimetrech mokré břečky to taky nebude příjemný sportovní zážitek :)
Bezpečnostní riziko
Připusťte si bezpečnostní riziko - pod sníh nevidíme a může nám skrývat ledové plotny, kameny a jiné nástrahy na naše kotníky a celkovou rovnováhu. Proti uklouznutí můžete použít vhodnou obuv například běžecké boty s hřeby nebo nesmeky na naše obyčejné boty, proti vymknutí kotníku vás však ochrání jen vaše vlastní opatrnost.
Tipy pro běhání na sněhu a v chladu
Vybírejte si spíše odklizené stezky a chodníky a vyhýbejte se krajnicím cest kde po kluzkém povrchu jezdí auta. Dobře odklizené povrchy zvládnete i v klasických silničních botách.
Do hlubokého sněhu použijte návleky na boty, které zabrání napadání sněhu do bot. Pokud už jste v hlubokém sněhu bez návleků běželi, přesně víte, co máme na mysli.
Běh na sněhu je mnohem náročnější, uberte proto na tempu. Tření mezi sněhem a podrážkou bude nižší a tak nás každý krok bude stát úsilí navíc. Běh ve sněhu je náročnější pro všechny svalové skupiny nohou, které budou vyžadovat delší regeneraci.
Běh v zimě je celkově pro organismus náročnější, zásobárny tepla a energie se vyčerpají rychleji, volte tedy kratší trasy než běháte v teplejším počasí. Mnoho běžců si počítá každý kilometr uběhnutý v hlubším sněhu jako dva.
Ač se to nezdá, potíte se v zimě stejně jako v létě, nezapomínejte na pitný režim.
Čepici, nákrčník a běžecké rukavice v posledním bodě už jen zmíníme.