Běhání v těhotenství
Jaké jsou výhody běhaní v těhotenství?
Zaběhání si, je rychlým a efektivním způsobem k procvičení vašeho srdce a těla, které vám dá duševní i fyzickou stimulaci, když se cítíte unaveni. Navíc, podobně jako u chůze, není problém zařadit běhání do vašeho kalendáře.
Je pro mě bezpečné běhat v těhotenství?
Záleží na okolnostech. Pokud jste chodila běhat již před těhotenstvím, je v pořádku nyní pokračovat – za předpokladu, že se budete řídit určitými opatřeními a zkonzultujete vaši situaci s vaším doktorem či porodní asistentkou.
Nicméně, těhotenství není správný čas, kdy začít běhat pravidelně – alespoň to tvrdí Julie Tuplerová, sestra, certifikovaná osobní trenérka a zakladatelka Maternal Fitness, fitness programu pro těhotné ženy a novopečené maminky v New Yorku.
Těhotenství také není obdobím, kdy byste měla začít trénovat na maraton, triatlon či jakýkoliv jiný závod, varuje Tuplerová. „První trimestr nastává, když se formují důležité orgány dítěte, a přehřívání je opravdovým problémem. Pokud teplota ženského těla vzroste příliš vysokou, mohlo by to způsobit problémy dítěti, tak proč to riskovat? Místo toho trénujte na pracovní maraton, zesílením vašich břišních svalů a pánevního dna,“ říká Tuplerová.
Bez ohledu na těhotenství může být běhání náročné pro vaše kolena. Během něj navíc dohází k ochabování vašich kloubů, což ještě zvyšuje riziko zranění. Pokud tedy nejste vášnivá běžkyně, měla byste zůstat spíše stranou tohoto typu cvičení, alespoň dokud neporodíte. Nyní se soustřeďte spíše na cvičení, která jsou pro vaše dítě neškodná.
Tipy pro první trimestr
Držte se obvyklých opatření, jako je pití dostatku vody před, během i po vašem běhu. Dehydratace může snížit průtok krve v děloze a dokonce může způsobit předčasné kontrakce.
Používejte boty, které vašim nohám poskytují dostatečnou podporu, zejména v okolí kotníků a nožní klenby. Investuje do kvalitní sportovní podprsenky, která zajistí, že vaše rostoucí prsa jsou dobře zajištěna.
Tipy pro druhý trimestr
S rostoucím bříškem se postupně přesouvá vaše těžiště, což vás činí náchylnější k uklouznutím a pádům. Pro vaši bezpečnost běhejte pouze na zpevněném a plochém chodníku.
Pokud ztratíte rovnováhu, udělejte maximum pro usměrnění vašeho pádu, říká Tuplerová. Snažte se upadnout na stranu či na zadek, abyste předešla šoku vašeho břicha. Případně vystrčte ruce, které váš pád zpomalí ještě předtím, než vaše břicho narazí na zem.
S přibývajícími měsíci také zvažte běhání na dráze. Nejenže je povrch atletické dráhy lepší pro vaše klouby, navíc vám dodá pocit jistoty, že nezůstanete ležet na neznámém místě bez pomoci v případě nouze.
Tipy pro třetí trimestr
Buďte tak opatrná, jako během předchozích trimestrů. A pamatujte: pokud se cítíte příliš unavena pro běh, poslechněte své tělo a dejte si pauzu. Přílišné sezení je nezdravé, nicméně přecházení vlastních limitů je přinejmenším stejně škodlivé.
Mnoho vášnivých běžkyň pozoruje, že rychlost běhu se v průběhu třetího trimestru podstatně snižuje – dost možná je proto lepší postupně přejít k rychlé chůzi.
Varovná znamení
Nikdy neběhejte až do pocitu vyčerpání nebo ztráty dechu. Běhání až na hranici vašich možností nutí tělo k využití kyslíku, který by měl putovat k vašemu dítěti.
Okamžitě přestaňte běhat a kontaktujte vašeho doktora či vaši porodní asistentku, pokud zpozorujete kterýkoliv z následujících příznaků:
- vaginální krvácení
- obtížné dýchání, zejména během odpočinku
- pocit závratě
- bolest hlavy
- bolest na hrudníku
- svalová slabost
- bolest či otok lýtka
- předčasné kontrakce
- snížený pohyb plodu
- únik tekutiny z vagíny