Běháním proti stáří bez svalů

Svaly se hodí v jakémkoli věku a to nejen k vyvolání fyzické přitažlivosti u druhého pohlaví. Protože však s přibývajícími léty svalová hmota v lidském těle ubývá, čím více jí máme a udržíme, tím lépe pro nás.

Tento úbytek svalové hmoty ve stáří nazýváme SARKOPENIÍ. Drtivá většina lidí tak do věku osmdesáti let ztratí v průměru 30% svalové hmoty, čímž ztrácejí mobilitu a zadělávají si na poruchy látkové výměny a další závažné zdravotní problémy. Studie ukazují také na fakt, že starší lidé potřebují pro obnovu svalových buněk vetší množství proteinů v potravě. Mezi 20. a 70. rokem života se potřeba proteinů zhruba zdvojnásobí.

Pokud se s úbytkem svalové hmoty spokojíte, sníží se vám svalová síla, sníží mobilita a v důsledku toho i kvalita života. A co s tím dělat? Dodnes se lékařům nepodařilo najít jiný účinný prostředek, než je cvičení doplněné vhodnou stravou.

aktualni

Jaký je tedy rozdíl ve stáří mezi aktivním a neaktivním člověkem?

Na snímcích z magnetické rezonance například srovnejme průřezy stehen dvou sedmdesátiletých mužů. Nesportovec má z celkových 80 kilogramů tělesné hmotnosti 57 kilogramů tuku, sportovec jen 34 a u svalových proporcí je to přesně obráceně. Když oba muže porovnáte, zjistíte, že celoživotní sportovec má třikrát více svalů než jeho neaktivní kolega. Nutno ještě dodat, že sledovanou aktivitou v pokročilém věku byl počet ušlých kroků obou účastníků měření a aktivnější muž chodil 4x více.

Aktivní běžci si tedy zadělávají na aktivní stáří v každém věku.