Běžecká rychlost v minutách na kilometr

Rychlost se odjakživa měří v kilometrech za hodinu, případně v metrech za sekundu. A co běžci? Jako vždy musí mít něco extra! Je normální měřit rychlost v minutách na kilometr? Každý zkušenější běžec potvrdí, že je to přinejmenším pohodlné.

Ostřílení běžci si pomyslí, že je zbytečné zmiňovat se o takové samozřejmosti, ale už několikrát jsme se přesvědčili, že pro mnoho běžců to tak samozřejmé není. K zavedení tohoto zvláštního počítání nepřivedl běžce žádný rozmar, ale ryze praktické důvody. Zvykneme-li si na vyjádření tempa v minutách na kilometr, poměrně snadno se dokážeme orientovat ve svých výkonech na jakékoli běžné vytrvalecké trati a vystačíme s nejjednoduššími stopkami.

Nezáleží při tom, jestli kilometr zvládáme za čtyři minuty nebo za šest. Veškeré výpočty se rázem zredukují na malou násobilku. A pokud si na počítání v minutách zvykneme, brzy nám nepřijde složité ani odstupňování tempa po deseti vteřinách na kilometr. To už je přesnost, se kterou si každý vystačí prakticky za všech okolností. Na většině vytrvaleckých tratí bývá vyznačen každý kilometr, ale není žádné neštěstí, když nějaký kilometrovník chybí, nebo ho prostě přehlédneme.

Vycházíme-li z toho, že na závodě je naším cílem překonat trať v co nejlepším čase, cesta k výkonům na hranici našich možností vede přes co nejrovnoměrnější tempo udržované po celý průběh závodu. Zrychlovat ve finiši samozřejmě můžeme, zbudou-li nám na to síly. Pokud začínáme závodit, našimi soupeři nejsou ani tak ostatní běžci, jako naše stopky.

aktualni

Ale než složité teorie, ukažme si raději několik jednoduchých příkladů. Mám například v plánu běžet desítku za čtyřicet minut, tedy průměrným tempem 4 minuty na kilometr. Pokud na třetím kilometrovníku zjistím, že můj čas je 12:15, vím, že jsem čtvrt minuty za plánem a je to pro mě pokynem k mírnému zrychlení.

Při troše praxe se můžeme vyrovnat i se složitějšími problémy. Pokud vím, že na startu byla tlačenice a já první kilometr uběhl za šest místo za čtyři minuty, čas 13:30 po třech kilometrech mě nerozhodí, protože vím, že z dvouminutové ztráty na startu jsem během dalších dvou kilometrů umazal půlminutu a za dalších šest bych se při stejném tempu měl dostat zpět na plánovaný výkon.

Používáme-li techniku, která nám ukazuje rychlost v kilometrech za hodinu, je mnohem obtížnější z hlavy provést přepočet kdekoli na trati a korigovat rychlost běhu podle skutečnosti. Existuje-li možnost přepnout vyjádření tempa na minuty na kilometr, využívejme ji.