Dlouhý běh
Ty běháš? Běhám. Kolik tak naběháš? Jak to myslíš? Kolik uběhnu najednou, kolik trénuji, kolik závodím, nebo kolik to dělá týdně? Jak kdy.
Asi každý z nás běžců se snaží, jednou týdně mezi své standartní, postupem času prodlužující se běhy, vkrást jeden, budeme ho nazývat „dlouhý běh“. Pro zvyšování objemu jednotlivých běhů, je tento dlouhý důležitý a pokud Vám nepřináší radost z kilometrů před Vámi, pojďte si ho zpříjemnit.
Udělejte si z dlouhého běhu Vaši výjímečnou událost. To, co milujete na běhání Vám připomene, když si z dlouhého běhu uděláte hlavní událost dne. Pečlivě si vyberte nevšední trať, strávíte na ní nemálo času, tak ať se je na co dívat. Po běhu si naplánujte masáž, horkou koupel, posezení u šálku dobré kávy s jinými běžci, nebo okopávání kedlubnů na zahrádce, zkrátka cokoliv u čeho se budete náležitě těšit z příjemné únavy.
Při tréninkových bězích, určených ke zlepšování se, nejezte. Hlavním cílem dlouhého běhu je snížení hladiny glykogenu ve svalech. Tato forma uhlohydrátů ve svalech je hlavním zdrojem energie při vytrvalostním běhu a nám jde o jeho maximální vyčerpání. Nutíme tím tělo zlepšovat jeho uskladnění do budoucna a při následném běhu máte větší zásobu energie. Při nízké zásobě glykogenu ve svalech je tělo nuceno také zlepšovat účinnost jeho spalování a sáhne po vaší třaslavé zásobě energie pod kůží. Tělo se zadaptuje na dlouhé běhy a naučí se hospodařit se stejnou zásobou energie mnohem déle. Nic z tohoto se samozřejmě neděje, pokud každých pár kilometrů doplníte energii příjmem kalorií v jakékoliv formě. Energie vám v dané chvíli pomůže doběhnout dále, ale zdatnějšího běžce z vás neudělá. A pár doušků čisté vody každých pár kilometrů? Častěji menší množství? To už nechám na Vás.
Jestli tento článek čtete v práci, styďte se:), pokud ale doma, nazujte běžeckou obuv a vyběhněte.