Jak naladit na maraton?
Hlavně podzim je časem padajících rekordů na dlouhých tratích. Každý, kdo celý rok trénoval, jde na start s úmyslem, své loňské maxima překonat. Jak doladit formu před velkým dnem? Důležitým prvkem je redukce objemu tréninku pár týdnů před velkém závodem. Běháním strávíme méně času, naběháme menší objemy a tím ulevíme tělu i hlavě řádně si odpočinout a kompletně zregenerovat.
Redukce tréninku
Tuto nutnost znají jak profesionálové tak i hobby běžci. Tělo zregeneruje a odpočine si od dlouhé a obtížné přípravné fáze, aniž by ale ztratilo něco ze své vybudované fyzičky. Jak dlouho mám nechat tělo odpočívat? Před maratonem tělu dejte alespoň dva týdny, zkušení závodníci a ostřílení jedinci hovoří o týdnu jednom, ale i když se Vám i týden bude zdát dost, tak není.
Redukce tréninku se bude týkat především kilometráže. Klidně pracujte na rychlosti i technice, jediné omezení které nastane je celková doba tréninku a maximální intenzitu běhu. Z intervalů uberte jednu dvě jednotky a tempo lehce snižte o cca 15 %. Nesnažte se na poslední chvíli nahonit všechny resty, spíše nabuďte důvěru ve vlastní síly při současném snížení zátěže pro vaše tělo. Zrychlíte regeneraci a budete ve psychické pohodě.
Dlouhý běh
Ve své přípravné fázi máte jistě dlouhé a krátké běhy. Poslední celý dlouhý běh byste měli zařadit tři týdny před maratonem. Dva týdny před startem si ho zkraťte o třetinu, tempo ponechejte stejné a týden do startu dlouhý běh zkraťte na polovinu obvyklé kilometráže. Dáte tak větší prostor regeneraci a dle studií dosáhnete i 5% výkonnostního nárůstu.
Neexperimentujte
Na poslední chvíli nezkoušejte žádné novinky ve stravování, pití na trati ale i v doplňkových fyzických aktivitách. Pokud před závody více zatížíte nestandardně jiné svalové partie, nastoupíte na start s bolestmi, které negativně ovlivní průběh celého závodu. Nedostatečná regenerace vás může přinutit vzdát vše, na co jste se tak pečlivě a dlouhodobě připravovali. S novinkami počkejte pár dní, v pozávodním nadšení se vám sejdou.