Jaké zvolit běžecké kompresní podkolenky?

Na pohled vypadá většina běžeckých podkolenek podobně. Ne o každé však lze prohlásit, že se jedná o podkolenku kompresní. Některé podkolenky totiž po natažení svaly na noze pouze stáhnou, případně také přiškrtí krevní oběh nebo naopak sklouzávají.

Nabídka kompresních podkolenek rok od roku stoupá. Mnozí lidé si je pořizují prostě proto, že „to vypadá cool“, nebo protože slyšeli, že budou běhat rychleji. Většinou však netuší, jak komprese doopravdy funguje a čím vlastně při sportu pomáhá. Pokud si ale chcete vybrat opravdu podkolenky, které mají zlepšit náš výkon či regeneraci, je dobré vědět, co takové podkolenky musí splňovat.

Proč vlastně vůbec využívat kompresi

Každá svalová buňka potřebuje energii ve formě kyslíku, který je do svalů přenášen krví. Čím lepší je proudění krve v tepnách, tím efektivněji jsou svaly zásobovány krví. A právě toto může být pozitivně ovlivněno kompresí. Lepší proudění krve pomůže před výkonem aktivovat svaly (snížit riziko zranění), při výkonu zase svaly mohou efektivněji pracovat a po tréninku či závodu zvýšený krevní oběh umožní rychlejší regeneraci. Kromě toho samozřejmě kompresní podkolenky snižují i svalové vibrace, zmenšují bolestivost svalů, a pokud jsou správně vypracované, tak dokonce stabilizují vazy a šlachy a působí tak preventivně proti zraněním.

Právě zmínka o zpracování podkolenky je velice důležitá. První věcí, která každého napadne, je kvalita materiálu. Ten musí být příjemný na nošení, musí odvádět vlhkost. Podkolenky by měly mít termoregulační vlastnosti, které vám v zimě zajistí přiměřený tepelný komfort a v létě zase pomohou s ochlazováním.

Podkolenky vám musí správně padnout. Pokud se vám někde budou shrnovat, ať už nekvalitním materiálem, který po dvou vypráních povolí, nebo budou špatně zpracované s podivnými švy, pak si s jistotou zaděláváte na puchýře nebo přinejmenším na nepříjemné pocity při běhání. Je dobré si podkolenky před koupí vyzkoušet (což v mnoha případech bývá problém), ale bohužel jinak je to trochu loterie a budete se muset spolehnout na doporučení kamarádů či na recenze. Když podkolenku zkoušíte, zkontrolujte, že se opravdu nikde nehrne, přesně nohu obepíná a hlavně neškrtí. To často bývá problém levných podkolenek, které mají nad lýtkem pevný lem, aby neklouzaly.

Pokud budete mít podkolenku na noze, měly byste cítit i oporu v oblasti kotníku a achilovky.

Pocit zmenšení vibrace svalů při běhu asi poskytne většina kompresních podkolenek, i těch levnějších. Opět je důležité dát na pocit – zda jsou podkolenky opravdu pohodlné. Samozřejmě klíčové je zvolit si i správnou velikost – návod, jak velikost vybrat najdete buď přímo na výrobku nebo na stránkách výrobce. Nejde samozřejmě jen o velikost vaší nohy, ale také o obvod lýtka. Pokud to výrobce nerozlišuje, tak si podkolenky raději vůbec nekupujte, protože se sportovní kompresí nebudou mít nic společného.

Kamenem úrazu většiny výrobků bývá právě ta správně fungující komprese. To je vlastně nejdůležitější věc, kterou by podkolenka měla splňovat. Podkolenka by měla „hnát“ krev tam, kam má, a aby to bylo možné, musí se jednat o tzv. stupňovanou kompresi. Své o tom ví každý, kdo musel řešit problémy s křečovými žilami. V medicíně jsou přísně dané normy, protože špatná komprese může znamenat vážné zdravotní problémy. U sportovních výrobků u nás žádné podobné normy neplatí (na rozdíl třeba od Německa a dalších zemí), přestože jde vlastně o stejný princip.

aktualni

Co znamená správně odstupňovaná komprese?

Podkolenky mají mít okolo kotníku kompresi větší (23.5 mmHg) než v oblasti lýtka (18 mmHg) a v žádném případě nesmí mít nahoře stahující lem (už vůbec ne nějakou gumičku). To by zabraňovalo průtoku krve a působilo by to jako zaškrcovadlo. Určitě vás napadne, jak tedy výrobci vlastně dokáží vyrobit podkolenku, která vám na noze bude držet. Jsou to právě často firmy, které se desítky let věnují zdravotním výrobkům. Mají přísně střežené patenty, které rok od roku vylepšují díky novým materiálům, a díky vzrůstající náročnosti zákazníků si v současné době dávají záležet i na skvělém designu.

Kvalitních značek najdete určitě na trhu více. Já se přiznám, že jsem k reklamám dost skeptický a dávám doporučení známých a pak až na osobní zkušenost. Běhám v běžeckých kompresních podkolenkách CEP a jsem maximálně spokojen. Doporučuji je všem.