Kdy vyhodit staré běžecké boty?
Nové běžecké boty jsou nejen moderní, dokonale čisté a voňavé, ale hlavně jsou technicky ve stavu, kdy vás nejlépe podpoří a ochrání. Běžecká obuv se stejně jako jiné věci, které pravidelně používáte, opotřebují a svou funkčnost časem ztrácí. Na automobilu si nefunkční díly necháme vyměnit a jezdíme dál, s běžeckou botou to tak ale povětšinou nejde. Jak rychle dochází k opotřebení nejvíce závisí na naběhané vzdálenosti, vaší tělesné hmotnosti a typu vašeho nášlapu.
Fakta:
- běháním po silnici a jiném tvrdém povrchu se podešev opotřebovává rychleji než v měkkém terénu
- běhání v technologicky opotřebovaných běžeckých botách zvyšuje riziko zranění
- lehký běžec s nadměrnou pronací opotřebuje boty rychleji, než těžký běžec s neutrálním došlapem
- běžecké boty zpravidla vydrží funkční 700 - 900 km
Neměříte-li si uběhnutou vzdálenost v konkrétních běžeckých botách sporttesterem, nebo nebo nevedete-li si běžecký deník, máme pro vás pár tipů, které vám pomohou rozhodnout se, zda už je pravý čas.
- spodní, většinou barevná část podešve je opotřebována až na světlou část mezipodešve
- jedna běžecká bota je opotřebovaná o poznání více, než druhá
- jedna nebo obě boty na běhání nestojí rovně, když je postavíte na rovný povrch
- začnete-li při běhu pociťovat bolest v koleni, kyčli nebo kotníku, kterou z dřívějška neznáte, bude to na 90% opotřebováním tlumení běžecké obuvi.
Obecně při vznikající bolesti ve spodní části těla při běhu platí, že ji pomůže odstranit nová běžecká obuv, která tlumí a chrání jak má. Před návštěvou sportovního lékaře to určitě vyzkoušejte.