Pít či nepít kolu při běhu?

Na občerstvovacích stanicích běžeckých závodů jsou v poslední době vidět kromě vody a iontových nápojů i kolové nápoje. Jejich sladká chuť je velice oblíbená a někteří běžci dokonce říkají, že právě kola jim pomáhá k lepším výsledkům. Co nám tato pochutina dává a co bere?

Všeobecně platí, že cukry z nápojů se velice rychle dostávají do krve, tím také ke svalovým buňkám a běžec vůbec nemusí sáhnout po svých tukových zásobách. Kola obsahuje však ještě kofein, který podpoří výdrž a oddálí nástup únavy, ale zkušení běžci využívají především kalorickou vlastnost koly a to v závěrečné fázi závodu pro rychlé doplnění energie.

aktualni

Dvě přednosti máme. Ale!

Vysoká koncentrace cukru v nápoji skrývá velké nebezpečí. Nalijete-li do sebe přeslazený nápoj, bude se chovat jako hypertonikum, tj. roztok s vyšší koncentrací rozpuštěných látek, než je tomu ve vašem těle. Na základě osmotického tlaku budou buňky těla dočasně ztrácet vodu, než se koncentrace opět vyrovnají! Zachránit to můžete hltem vody po hltu koly, navíc si tím propláchnete ústa a nebude se vám lepit jazyk na patro.

Ať už při běhu či jiném sportu pijete kolu a jiné sladké nápoje, neberte ohled jen na obsah cukrů, ale také na TONICITU nápoje. Je to obsah rozpuštěných látek a z toho vyplývající hydratační nebo dehydratační vliv nápoje tohoto nápoje. Ideální obsah cukru je 80g na litr nápoje.