Pijte! Běžcovy ledviny pročistí 200 litrů krve denně.
O důležitosti pitného režimu jste četli tolikrát, ale víte co dostatečná hydratace v našem těle ovlivňuje? Abychom mohli běžet naplno, musíme zajisti dobré okysličování svalů, proto krev, jako nositel kyslíku, musí být řídká a čistá. O její čistotu dbají ledviny tím, že ji denně přefiltrují až 200 litrů. Ledviny však nemají nervová zakončení, sami nás tedy nemají schopnost upozornit, že je něco v nepořádku.
Minimální příjem tekutin je je 0,02 litru na kilogram vaší živé váhy, optimálně však 0,04 litru na kilo, tedy běžec vážící 70 kilo by měl přijmout 2,8 litru vody denně. Vodu přijatou při sportovním výkonu však nepočítejte, tu touto zátěží spotřebujete.
A jak vodu tělo spotřebuje? Denní ztráta močí bude 1,6 litru, půllitr se odpaří kůží, 0,3 litru odejde se stolicí a 0,4 litru vydýcháme plícemi.
Naše tělo vstřebává 66% vody z mezibuněčného prostoru a pouze 8% z krve. Když pijeme málo, zaplňujeme mezibuněčný prostor toxiny, zatěžujeme lymfatický systém a zanášíme si tělo. Pokud přinutíme tělo čerpat vláhu z krve, krev zhoustne a nadledvina požádá srdce o zvýšení tlaku krve pro její filtraci přes tělíska v ledvinách.
Bez příjmu vody nevydrží lidské tělo déle než 3 dny. Její nedostatek způsobuje ukládání toxinů, objevuje se zácpa, bolesti hlavy, slabost, únava, suchá pokožka. nejlepší voda je neperlivá a pokojové teplotě, tělo jí nemusí nijak dále zpracovávat a hned ji použije.