Kuřáci, odvykejte si s pomocí běhu
Viděli jste už dnes kuřáka? Kdysi jsme je potkávali na zastávkách i v restauracích, chodili běžně mezi námi, ale dnes jako by bylo moderní nekouřit a oni toužili jít s dobou. Někteří přestali kouřit pomocí náplastí a žvýkaček jiní díky pevné novoročnímu předsevzetí a své pevné vůli, a nyní se ukazuje, že dobrým způsobem, jak nikotinové závislosti utéci, je běhání samotné.
O tom jak je kouření škodlivé se zde nebudeme rozepisovat, postačí nám údaj našich západních sousedů, v jejichž zemi, umírá 380 lidí denně na následky kouření, samozřejmě včetně kouřících běžců, a to je více než denní součet všech úmrtí z jiných důvodů.
Myslím že kouření, stejně jako každý výstřelek, má svůj čas i místo. Každý mladý člověk to zkusí, chvíli vydrží a po poznání a zjištění všech negativ ho svévolně opouští. Nedivím se tomu, ale z vyprávění znám kuřáka běžce, který prohlašuje, že přestane kouřit hned, jak se mu nepovede zdolat maratonskou trať pod 4 hodiny. Zatím se mu to údajně stále daří, ale má cenu to nechávat zajít takto daleko?
Drtivá většina běžců kuřáků je na nikotinu závislá už když začínají s běháním (je hezké, že tomu není naopak, že aktivní běžci masově nezačínají s kouřením). Pravidelný běžecký trénink s ústupem tohoto zlozvyku pomůže, vidno však, že není zárukou zbavení se této přítěže. Australské studie prokázala, že aktivní sportovci mají v odvykací fázi zbavování se závislosti na kouření o 30% větší úspěšnost.
K odvykání kouření je potřeba mít dobrou a splnitelnou motivaci. Výborné ze zkušeností mnohých úspěšných potíračů je sledování ranního klidového pulzu. Během několika málo měsíců pulz spadne až o 25%, snáz pochopitelněji se dá říct, že při stejné zátěži, musí vaše srdce pracovat o čtvrtinu méně a odvede stejně dobrou práci.
Jak kouření ovlivňuje náš sportovní výkon? Vdechovaný kouř obsahuje oxid uhelnatý, který má 300 krát větší schopnost vázat se na červené krvinky než kyslík. Vytlačuje tím z krve životodárný, výkonodárný a tuky spalující kyslík a vy vlastně vědomě dusíte svůj výkon. Tento dusivý jev můžete pozorovat ještě 24 hodin po dokouření poslední cigarety.
Fakta:
- kouř z cigaret kromě nikotinu a dehtu obsahuje dalších 4800 chemických látek
- výrobci přiznávají, že do cigaret přidávají více než 600 přísad
- při kouření „dvacky“ denně, jako byste nalili do svých plic čtvrt litru dehtu ročně
- 90% nemocných rakovinou plic, na tuto nemoc umírá
A teď šup do běžeckých bot a běžíme...