První pomoc při píchání v boku při běhání
Píchání v boku při běhání zná každý běžec i neběžec, protože i ten byl na základní škole nucen běhat, nebo po cestě na rande nestíhal MHD a byl nucen zabrat. Jaké jsou příčiny ostré bolesti v boku a jak jim předejít? Teorií je hodně:
Slaďte krok s dechem
Příčinou často bývá označován špatně sladěný běžecký krok s rytmem dýchání. Bolest způsobí následné otřesy, které způsobí, že naše vnitřní orgány sebou házejí sem a tam bez patřičné opory břišních svalů.
Posilte břišní svaly a dýchejte správně
Většina lidí dýchá špatně, nadechují se povrchově, takže není od věci věnovat pozornost nácviku správného bráničního dýchání a nepodcenit posilování středu těla. Především často opomíjené spodní břišní svaly.
Pozor na správné držení těla
Jednou z příčin, proč člověka začne píchat v boku, může být i celkově špatné držení těla. Pokud se hrbíte, máte špatné postavení pánve a celá horní polovina těla je zborcená, těžko můžete správně běžet a dýchat. Základním předpokladem pro zlepšení postoje a dýchání je odstranění svalových nerovnováh, posilovat ochablé svaly a naopak protahovat ty zkrácené. Tak kromě lepší techniky běhu docílíte i toho, že se vám roztáhne hrudní koš a zlepší se dýchání.
Pozor na jídlo před tréninkem
Další možnou příčinou může být jídlo těsně před tréninkem. Někdo nesnese ani energetický gel nebo nějakou koncentrovanější tekutinu. Je dobré před tréninkem alespoň hodinu nejíst a mít vyzkoušené sportovní nápoje, u kterých bychom měli hlídat obsah a koncentraci cukrů i jiných látek.
Zpomalte
Bez pochyb se píchání v boku dostavuje také při příliš ostrém běžeckém tempu. V tom případě samozřejmě platí, že je dobré zpomalit a pokusit se zklidnit a prohloubit dýchání s důrazem na výdechovou fázi.
Prevence
- nevolit příliš rychlé běžecké tempo
- správně dýchat
- nejíst těsně před tréninkem
První pomoc při dostavení se píchání v boku
Někdo radí zcela zastavit, nebo přejít do chůze a v místě píchání zatlačit dlaní až do „rozdýchání bolesti“. Píchání většinou po několika minutách odezní. Co když ale běžíme závod a zastavit ani zpomalit nechceme? Dýchejte „OPAČNĚ“. Jde o to, přinutit vaše břišní svaly dělat opačný pohyb než jsou při nadechování a vydechování zvyklé. Zní to asi divně, ale je to jednoduché.
Zkuste si položit ruku na břicho a zhluboka se nadechněte do břicha, bránice klesne, břišní svaly se roztáhnou, bříško se zvětší, vyklene, naopak při výdechu bříško zatáhnete. No a teď to zkuste opačně, při nádechu břicho zatáhněte a při výdechu se snažte bříško vypoulit a břišní svaly roztáhnout. Chce to trochu cviku, na chvilku vám to možná rozhodí rytmus dýchání, ale postupně se to naučíte a bude vám to připadat snadné. Jde o to, snažit se o skutečně hluboký nádech i výdech a zapojení břišních svalů. Píchání v boku by mělo během pár okamžiků odeznít.