Tajemství regeneračního běhu
Regenerační běh je jednou z nejopomíjenějších součástí běžeckého tréninku. Tento odpočinkový pomalý a krátký běh někdo z nás občas zařadí po těžkém závodě, ale většina z nás, když nazouvá běžecké boty, má v úmyslu dát si pořádně do těla. Vězte však, i regenerační běh nás může nakopnout více, než se může zdát.
„Kdo si dá po těžkém závodě či tréninku regenerační výklus, vyplaví ze svalů laktát a rychleji regeneruje.“ Toto jste určitě slyšeli mnohokrát, avšak kyselina mléčná (laktát) by měl ze svalů zmizet už obvykle do hodiny po zátěži. Za bolest svalů může zánět, který způsobují malé mikrotrhlinky na svalových vláknech. Prokázáno není ani že regenerační běh nějak zásadně zkracuje dobu regenerace. Proč jím tedy ztrácet čas?
U běžeckého tréninku je důležitý objem kilometrů nebo času.Pokud navyšujeme, naše kondice se zvyšuje i když vynecháváme intenzivní vložky, jako tempový trénink a podobně. Důvodem není jen fakt, že dlouhodobá zátěž rozvíjí základní vytrvalost, ale také zlepšuje ekonomiku běhu. Navyšujeme-li tedy objemy, naše výkonnost roste i poté, co jsme v oblasti VO2 max narazili na své limity.
Pro naše tělo jsou stresové nejen intenzivní tréninky, ale i dlouhé běhy v pomalejším tempu a právě regenerační běhy jsou skvělá možnost jak kilometráž navýšit a přitom si neublížit. Samozřejmě pouze v případě, že je přidáte ke svému stávajícímu tréninkovému plánu.
Regenerační výklusy jsou vhodné spíše pro pokročilé běžce pro jejich opravdu volné tempo až o minutu na kilometr pomalejší než při dlouhém pomalém běhu, což pro pomalejší běžce znamená chůzi.