Snižte si vysoký tlak a cholesterol běháním
Pravidelné běhání pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a cholesterol,“ říká MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Ještě jednou opakujeme, že zde hovoříme o běhu pravidelném. Vedle běhu tlak i cholesterol pomáhá snížit také rychlejší denní nebo obdenní chůze na vzdálenost několika kilometrů, ideální délka pro muže je zhruba osm kilometrů, pro ženy šest.
„Na druhou stranu běhání není pro každého. A pokud nebudete dodržovat základní pravidla, můžete si spíše ublížit,“ tvrdí lékařka. Především lidé, kteří trpí nadváhou nebo dlouho nesportovali, by s během měli být ze začátku opatrní. Před samotným během je také vhodné tělo na zátěž připravit. Důležité je se protáhnout, uvolnit si svaly a vazivové tkáně. Začít můžete také s desetiminutovou rychlou chůzí, a pokud vám to zdraví a kondice dovolí, pomalu přejdete na běh. Na závěr dopřejte svému tělu uvolňovací cviky.
„Běhání by se měli vyhnout lidé bezprostředně po operacích a úrazech kloubů dolních končetin. Pozor na posilování a běh u lidí, kteří mají i jen počínající artrózu. Kloubní chrupavka totiž není schopná regenerace a hrozí zde rychlejší rozvoj artrózy,“ říká Tomanová.
Co říkají na běhání naše kosti?
Osteoporóza neboli řídnutí kostí je podle posledních průzkumů nižší u lidí, kteří jsou minimálně 3x týdně v aktivním pohybu. Běh je tak jednou z možností, jak si uchovat správnou hustotu kostí (Bone mineral density, tzv. BMD). Výzkumy potvrdily, že BMD je vyšší u lidí, kteří se vhodně hýbají a tím zatěžují kosti.
„Zvolte si vždy takovou zátěž, abyste své tělo zbytečně nepřetížili, nemusíte vše zvládnout hned na začátku a dávat si neúměrné cíle, tím si spíše ublížíte. Zátěž si přidávejte postupně a přizpůsobujte ji momentálním možnostem vašeho těla,“ říká doktorka Tomanová.
Co vazy a klouby?
Nabádá, že není dobré věnovat se jednostranně pouze běhu. „Vhodné je zařadit i další cvičení, které pomůže posílit a protáhnout pohybový aparát.“
Běhání je zdravé v mnoha ohledech, ale na druhou stranu je rizikové na přetížení pohybového aparátu a na vznik možného zranění, a to především vazů, úponů a kloubů.
„Nejvíce se zranění objevují na jaře, kdy si většina běžců, se ztuhlým pohybovým systémem, jde po dlouhé zimě opět zaběhat. Namáhány jsou nejvíce klouby dolních končetin, hlavně kyčle a kolena. Druhotně se však může problém vzniklý například v kotníku přenášet i na páteř. Při nadměrné či nerovnoměrné zátěži může dojít k poškození kloubů, které někdy vede až ke vzniku úponových bolestí,“ vysvětluje MUDr. Tomanová.
Měkčí povrch a běžecké boty
Pro zdraví kloubů je nutné při běhání nebo rychlejší chůzi zvolit vhodnou a kvalitní běžeckou obuv. Na té se vyplatí nešetřit a je dobré se při nákupu poradit s odborníkem.
Vyberte si obuv, která je speciálně určená pro běh a dobře tlumí nárazy. Pokud je to možné, snažte se běhat spíše na měkčím povrchu, např. na atletických dráhách či v lese, než po asfaltových silnicích.
„Při běžeckém došlapu se musí naše tělo vyrovnat s tlakem, který je dva až třikrát vyšší, než je naše hmotnost, takže došlap na tvrdý povrch není při běhu pro naše klouby a vazy úplně ideální,“ soudí primářka Tomanová.
Pravidelný pohyb a chůze ale kloubům rozhodně prospívají. Díky nim se zlepšuje flexibilita a elasticita kloubního pouzdra, zpevňují se okolní svaly a vazy, kloub je stabilnější a odolnější.