Těhotné běžkyně rodí aktivní děti
Nový výzkum naznačil, že láska k pohybu se může vyvinout již v děloze.
Běhání v těhotenství může vašemu dítěti pomoci v posilovně. Nedávná studie zveřejněná výzkumníky z Baylor College of Medicine dokazuje, že myši narozené pohyblivým matkám žijí mnohem aktivněji a zdravěji.
„Je pravděpodobné, že něco podobného se děje i u lidí,“ říká autor studie, Robert A. Warerland, Ph.D, pediatr a profesor genetiky na Baylor College. Studie demonstruje, že mateřské cvičení může být „součástkou, která vede jednotlivce k aktivnímu životnímu stylu“.
Myši užité ke studii musely prokázat přirozený vztah k běhání. Waterland prozradil, že toto bylo zjištěno měřením uběhnuté vzdálenosti během dobrovolného cvičení. Všechny myší matky byli geneticky stejné, a před samotným těhotenstvím samovolně běhaly kolem 10 kilometrů v kole každý den.
Myši byly náhodně rozděleny do dvou skupin. První polovina měla neomezený přístup k běhacím kolům, druhá skupina se k nim nedostala – byly zamčeny – což omezovalo jejich fyzickou aktivitu.
Waterland a jeho tým monitorovali cvičení nastávajících matek, a poté také zvyklosti, váhu a celkovou stavbu těla jejich rostoucích potomků. Ti, kteří vzešli ze cvičících matek, vykázali „50% nárůst v běžecké aktivitě“, stejně jako v jejich celkové „aktivitě v kleci“, což je čas strávený pohybem ve vlastním příbytku.
V budoucnu by Waterland rád potvrdil své přesvědčení, že podobné výsledky nalezneme také u lidí. Dodal, že studie MRI mohou odhalit, že mateřské cvičení má skoro stejný výsledek na děti. Prozatím však zůstává obtížné opakovat podobné pokusy na skutečných lidech.
Ženám je již doporučováno, aby se určité formě cvičení věnovaly i v těhotenství, takže bude velkou výzvou nalézt rovnováhu mezi etickou kontrolní skupinou a těmi, kteří by rádi pod dohledem dodržovali cvičební postupy.
Než budou dořešeny logistické metody, jak takové studie na lidech provést, Waterland hodlá pokračovat se svými experimenty na myších, na nichž bude izolovat a následně identifikovat biologické změny, které musí probíhat i v lidské děloze. Jak sám řekl, předpokládá, že změny se odehrávají během pozdního fetálního vývoje, blízko třetímu trimestru, v jehož průběhu se mozek vyvíjí nejvíce.
Ať již tímto dochází ke vzniku dětí – milovníků pohybu či nikoliv, běhání v těhotenství již prokázalo svá pozitiva pro matky i jejich děti.