Utečte jarní únavě

Na krásné jarní počasí se těšíme všichni, na pocit únavy, který s sebou přináší, naopak. Až 30% lidí si zjara stěžuje na stálou únavu a vyčerpanost. Průzkumy ukazují, že v dětském věku se únava vyskytuje jen minimálně, v dospělosti pak daleko více a postihuje více ženy než muže.

V zásadě únavu rozlišujeme na fyzickou a psychickou. Pokud člověk sportuje nebo má náročné fyzické zaměstnaní, potom je mu pocit únavy z takové činnosti velmi dobře znám. Moderní svět a rozvoj technologií ulehčujících manuální práci s sebou přinesl stres, psychickou náročnost, vyčerpanost a únavu. Jak je to ale s jarní únavou?

Jarní únava si svůj název získala díky faktu, že se v tomto období projevuje u největšího procenta lidí. Je spojena s cirkadiánními rytmy a biorytmy. Její rysy jsou velmi podobné s podzimní únavou. Pokles energie je vyvolán nedostatkem světla, který je spojen s celým zimním obdobím a má za následek pokles aktivit a celkový útlum jedince. Zvýšený je také výskyt infekčních onemocnění a snížená imunita, které jsou způsobeny poklesem teploty a častým prochladnutím, větším výskytem smogu a výrazným poklesem slunečního záření.

aktualni

Jak se jarní únavě ubránit?

Pohybová aktivita, například běhání v jakémkoliv tempu na čerstvém vzduchu a sluníčku přispívá k pročištění organismu a získání vitaminu D. Využijte tedy slunečných dnů, vyrazte do přírody a načerpejte energii ze sluníčka a probouzející se přírody!

Nejlepší prevencí je dodržování správné životosprávy. Dostatek vitaminů, minerálů a stopových prvků podporují správnou funkci imunitního systému čímž zabraňují infekcím a virům, aby pronikly do našeho organismu. I když dnešní trh nabízí široké množství ovoce a zeleniny i v zimních měsících, jejich konzumace je i přes to nižší.

Velký vliv má také nedostatek spánku a nízká úroveň jeho kvality. Často si nedopřejeme potřebný odpočinek, chodíme spát příliš pozdě a ráno brzy vstáváme. Ochuzujeme pak sami sebe, tělo nestačí regenerovat a nasbírat potřebné síly pro celodenní aktivity.

Významným faktorem je také stres. Jeho působením na lidský organismus vznikají v těle volné kyslíkové radikály, na jejichž zneškodnění často obranné mechanismy nestačí. Tyto volné kyslíkové radikály potom získávají prostor k napadání a poškozování buněk a vzniku mnoha nemocí.

Základní obranou je eliminace stresu a dostatečný příjem antioxidantů. Ty právě vychytávají volné radikály a zabraňují jejich působení v těle. Významnými antioxidanty jsou vitamin C, vitamin E, riboflavin, selen, zinek, železo a měď.

Součástí prevence je samozřejmě také eliminace alkoholu a kouření.