Utečte nemocem

Každý komu se běhat nechce, přesvědčuje raději sám sebe i okolí, že ono to běhání zase tak zdravé nebude. Bohužel určitě znáte taky někoho, kdo dlouhodobě běhá, věnuje se i dalším sportům a zdraví se mu i přes to vyhýbá? Dalo by se říct, že běh není zdravý? Ani náhodou!

Běhání má nesčetněkrát vědecky prokázaný pozitivní vliv na srdce a cévy. Pravidelný běh snižuje riziko srdečních chorob až o 35 %. Svůj neúnavný dutý sval potěšíte také redukcí hmotnosti, krevního tlaku a obsahu špatného cholesterolu v krvi, což je opět následek pravidelného pohybu. Ateroskleróza se vám bude vyhýbat jako čert kříži. Žádným tajemstvím není také, že pravidelným během podněcujeme tvorbu nových vlásečnic a zlepšujeme tím prokrvení svalstva.

Pravidelné běhání pomáhá udržovat a zlepšovat hustotu a tím pevnost vašich kostí. Osteoporóza v pokročilém věku u vás má tedy "zaracha" a jelikož běháním posílíte i své klouby, svaly a úpony v jejich bezprostředním okolí, nepotěšíte ani svou artrózu.

Svaly? O těch snad nemusí být ani řeč. Velké svalové skupiny se zapojují do každého pohybu, který činíme a nikoho asi nepřekvapí, že svalům pravidelný běh velmi jen prospěje.

aktualni

A kdo by si dal uzeniny? Mužští čtenáři všichni, proto jsou čeští muži držiteli světového prvenství v počtu onemocnění rakovinou tlustého střeva. A jak snížit riziko onemocnění? Pravidelným běháním.

Pravidelný běh dokonce přispívá i ke zdraví vašeho zraku tím, že snižuje nitrooční tlak a pravděpodobnost vzniku zeleného zákalu.

Mozek. Na ten má běhání největší vliv. Pravidelný pohyb trvající alespoň třicet minut přináší do našeho krevního řečiště endorfiny snižující hladinu stresu a úzkosti a přispívá k lepšímu prokrvování. Zamávat tak můžete s demencí.

Běháním se zvyšuje vitální kapacita plic, posilují se dýchací svaly, roste účinnost plicní ventilace.

Tak bychom mohli pokračovat dál a dál, slinivka, játra, snížení pravděpodobnosti rozvinutí cukrovky druhého typu...

Až vám bude někdo vykládat, že běhání není až tak zdravé, zavřete uši ;)