Vypiluj svůj běžecký styl

Zdá se vám, že se dnes až nadmíru věnujeme nejmenším detailům běhu, tak jednoduchému a přirozenému pohybu? Máte pravdu, ale na druhou stranu nám věda podsouvá stále lepší poznatky o komplexním fungování našeho těla a my s těmito znalostmi můžeme náš běh maximálně zefektivnit. Pojďme se společně podívat na čtyři nejčastější běžecké nešvary.

Skákání

Odborně mu můžeme říkat„nadměrná vertikální oscilace". Příliš energičtí běžci vydávají spousty energie nejen na posun vpřed, ale i na pohyb vzhůru a to je neefektivní. Ideální případ, kterého však dosáhnout nelze, je vertikální oscilace nulová. Běžcovo tělesné těžiště by se tak pohybovalo po ideální přímce vpřed, zatímco by pracovaly pouze nohy a ruce. Zamyslete se při příštím běhu a snažte se svoji sílu využít k hladkému pohybu dopředu s minimem poskakování.

Nedostatečné zapojení rukou

Může se zdát, že běháme hlavně nohama a pohyb rukou s během až tolik nesouvisí. Opak je pravdou. Některé zdroje dokonce uvádějí, že správná práce paží může přidat až čtvrtinu výkonu. Bolí vás po běhu ramena nebo krk? Je možné, že ruce nesprávně zapojujete. Pokud si je jen nesete křečovitě zatnuté v oblasti hrudníku, je to chyba. Maximálně uvolněte ruce v oblasti ramen a udržujte zhruba pravý úhel v lokti. Při každém kroku pažemi volně pohybujte ve směru běhu, pěkně tak vyrovnáte trup. Mírně sevřené pěsti míjejí oblast pasu.

aktualni

Kroucení trupu

Kroucení trupem, pro představu jako při ždímání prádla, je pro běh velmi neefektivní a v dlouhodobých důsledcích i nebezpečné pro vaše záda. Toto kroucení souvisí s prací horních končetin, které se v takových případech pohybují před tělem do stran a destabilizují trup. Velké množství energie se tak zbytečně ztrácí v boji o rovnováhu těla. Dbejte na to, aby se ruce pohybovaly pouze ve směru běhu a vhodným cvičením zpevněte trup.

Zbytečně pomalý běh

Začátečníci často běhají minimální rychlostí, aby ušetřili energii. Pokud však zrovna nestoupáte do strmého kopce, může to být kontraproduktivní. Příliš pomalé tempo může znamenat, že vynaložíte takovou energii, se kterou byste mohli při vyšším tempu dosáhnout mnohem lepších výsledků. Výzkumy ukázují, že nejefektivněji tělo běžce pracuje spíše při vyšších rychlostech. Zkuste si pohrát s nejrůznějšími úrovněmi tempa, brzy přijdete na to, co už je pro vás zbytečně pomalé a že vyšší rychlost běhu není nekomfortní.